Манастири в Северна България
В Дунавската равнина са разпръснати над 15 запазени и действащи манастира
Манастири около Русе
Най голям интерес в частта от Северна България около Русе представляват множеството скални манастири и църкви от времето на Второто Български царство по поречието на река Русенски Лом, сред които се отличават Ивановският скален манастир, който е включен списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и Басарбовският манастир "Св. Димитрий Басарбовски" - единственият действащ скален манастир в България.
Манастири северно от Варна
Северно Варна се намират няколко добре поддържани манастира, сред които са скалният Аладжа манастир "Света Троица", разположен на 2 км от морския курорт Златни пясъци, новопостроеният Българевски манастир "Св. Екатерина" в село Българево между Каварна и нос Калиакра, Златарският манастир "Св. св. Петър и Павел" между Варна и Шумен, както и Ботевският манастир "Св. Марина" между Варна и Добрич
Манастири в регион Видин
В регион Видин се намират около 10 по-известни манастира, разположени в Дунавската равнина - Албутински скален манастир, Изворски манастир, както и в полите на Стара планина - Лопушански манастир, Чипровски манастир.
Аладжа манастир "Света Троица"
Скалният манастир Аладжа (Св. Троица) се намира на около 2 км от морския курорт Златни пясъци. Манастирът е възникнал около 11-12в., но пещерите на му са обитавани още от 4-5в.. В манастира си личат останките на 20-на помещения и 3 църкви, разположени на 2 етажа. В един от параклисите са запазени фрагменти от стенописи датиращи от 14в.
повече за манастираБасарбовски манастир "Св. Димитрий Басарбовски"
Басарбовският манастир е единственият действащ скален манастир в България. Басарбовския скален манстир е разположен в долината на река Русенски Лом, близо до с. Басарбово и на 10 километра от гр. Русе. Най-известният обитател на манастира е родения през 1685г. в близкото с. Басарбово - Св. Димитър Бесарбовски, който прекарал целия си живот тук. През 1911г. археолога Карел Шкорпил посетил Басарбовския манастир и подробно го описал.
повече за манастираИвановски манастир "Св. Архангел Михаил"
Ивановският скален манастир е основан през 20-те години на 13в. от монаха Йоаким. През целия период на Второто българско царство манастирът е поддържал трайни връзки с царския двор в Търново. През 14в. Ивановския скален манастир е център на исихазма. Манастирът съществува и през ранните векове на османското владичество, но постепенно запада. Днес манастира е недействащ и представлява своеобразна мрежа от около 20 малки скални църкви, параклиси и килии, издълбани в скалите на живописния каньон на река Русенски лом.
повече за манастираАйдемирски манастир "Покров Богородичен"
Айдемарският девически манастир е построен през 1996г. с помощта на епископ Генадий. През 2001г. 4-ма студенти от специалност "Иконография", от Великотърновския университет изписват наоса на църквата. Друга особеност на църквата е колекцията от т.нар. стъкленици от различни краища на света.
повече за манастираАлботински скален манастир
Алботинският манастир е се намира на 25 км западно от гр. Видин. Името на манастира "Алботин" идва от изчезнало село със същото име, което е споменато в регистър на Видинската "кааза" от 1560г. Скалната обител е била изградена в скалата, като са били използвани естествени пещери и скални тераси.
повече за манастираАлександрийски манастир "Св. пророк Илия"
Александрийския манастир се намира непосредствено до село Александрия, на 40 км северно от гр. Добрич. На мястото на днешния Александрийски манастир е имало друг манастир, посветен на св. пророк Илия, който е бил разрушен от турците. Строежа на сегашната обител започва през 2004г., като със средствата на дарители там е построен параклиса "Св. Илия". Местността е известна и с лековития си извор, за който се смята, че лекува различни болести.
повече за манастираБотевски манастир "Св. Марина"
Ботевският манастир възниква в средата на 19в., около лековит извор, който е бил собственост на турски бей. Той решил да построи сарай на мястото, но при разкопките бил изкопан кръст с надпис "Св. Марина". През 1844г. е построен параклис и две къпални до извора. След 9-ти септември Ботевският манастир запустява, за да възкръсне за живот в последните години.
повече за манастираБрусарски манастир "Св. Архангел Михаил"
Според преданията Брусарския манастир, е възникнал още в Римско време и е бил местен три пъти по различни причини. Първоначално е имал вида на землянка, по-късно възниква върху руините на монашеско средище от времето на Второто българско царство, а след падането на Видинското царство е ограбен и разрушен. Mанастирът е възстановен към 1840г. от местното население, а през 1852г. възобноваването на Светата обител е напълно завършено, избралн е игумен и е открито килийно училище.
повече за манастираБългаревски манастир "Св. Екатерина"
Българевският манастир е построен наскоро и църквата му е осветена в началото на май 2008г. Днес в Българевския манастир живее само един монах, а комплекса се състои от църква, двор, столова и няколко едноетажни жилищни постройки. Интересното в манастира е, че притежава мощи на Св. Екатерина, които са донесени от Русия и се съхраняват в църквата.
повече за манастираГрадешки манастир "Св. Йоан Предчета"
Градешкият манастир е разположен в непосредствена близост до село Градешница, на на 36 км.североизточно от гр. Монтана. Възникването на Градешкия манастир крепостта в местността "Калето", съществувала до началото на 11в. В края на 16в. влашкия войвода Михаил Витязул, подпомаган от трансилванския княз Зигмунд Батори и молдовския княз Аарон преминава замръзналия Дунав и разбивайки турската армия превзема с градовете Търговище, Тутракан, Русчук, Свищов, Никопол, Плевен, Враца и др. и достига до Стара планина. При водените военни действия биват разрушени над 2000 селища, в това число и Градешкият манастир. За историята на Градешкия манастир през следващите два века няма данни, но в началото на 19в. Светата обител е възстановена.
повече за манастираДобридолски манастир "Св. Троица"
Добридолският манастир е разположен близо до с. Добридол, на 22 км от гр. Лом и на 35 км от гр. Видин. Добридолският манастир "Св. Троица" е основан през средновековието, като в края на 18в. е бил опожарен. През 1850г. Светата обител е възстановена от йеромонах Венедикт, а през 1860г. манастира е посетен от бележития славист Ф.Каниц. По това време монашеското братство наброявало пет души, начело с игумен Василий.
повече за манастираЗлатарски манастир "Св. св. Петър и Павел"
Златаревският манастир е разположен между селата Ивански и Златар, на 20-на километра южно от гр. Шумен. Златаревският манастир "Св. св. Петър и Павел" е построен на мястото на стар манастир от римско време, който е бил разрушен с идването на турците през 14в. През 1937г. местното население възстановява сегашния манастир. С помощта на местното население през 1993г. е открита нова църква, а три години по-късно започва издигането и на нов манастирски комплекс.
повече за манастираИзворски манастир "Успение Богородично"
Легендата разказва,че Изворският манастир е основан през 12в. от руския княз Извор Таворски. След падането на Видинското царство манастира е ограбен и разрушен от турците. В средата на 17в. Изворският манастир е бил възстановен по инициатива на йеромонах Силвестър. През 1915г. Изворският манастир придобива статута на девически манастир, а през 1923г. завършва възобновяването на църквата, която е изписана от Желязков Сербезов.
повече за манастираКаменски манастир „Възнесение Господне”
Каменският манастир се намира на 40 км южно от гр. Силистра и на 50 км западно от гр. Добрич. В годините на Османско робство, на мястото на днешния Каменски девически манастир е имало голям мъжки манастир, който е бил опустошен и изгорен. Сегашният манастир възниква около построената през 1906г. църква, която може да се види и днес. Църквата впечатлява с размерите си и добре запазените стенописи и икони.
повече за манастираКаранвърбовски манастир "Св. Марина"
Каранвърбовският манастир е основан през Второто българско царство и съществува до падането на България под османско владичество. Възраждането на манастира се дължи на едно сляпо турско момченце, което се измило с водата, извираща от мястото на разрушения манастир, и прогледнало. В знак на блогодарност, бащата на детето и собственик на нивата, подарява на християните земята, в която се намирал чудотворния извор. В периода 1828-1859г. постепенно там били изградени монашески килии и малка църква. Третият период в историята на Каранвърбовския манастир започва през 1890г., когато е построена манастирската църква, а аязмото било оформено като кладенец.
повече за манастираКопривецки манастир "Св. Петка"
Копривецкият манастир се намира в покрайнините на село Копривец, на 16 км от гр. Бяла и на 60 км от гр. Русе. Копривецкият манастир "Св. Петка" датира от Второто българско царство и по това време в светата обител са живели над сто монахини и послушници. След падането на крепостта Червен през 1388г., ордите на Mидхад Паша изпепелили средновековния град и манастирите в околността. Копривецкият манастир е възстановен чак в периода 1987-1989г. по инициатива на Йордан Чолакова.
повече за манастираЛопушански манастир "Св. Йоан Предтеча"
Лопушанският манастир е разположен в чипровския дял на Стара планина на 300 м. надморска височина в долината на река Дългоделска Огоста. На мястото на сегашния Лопушански манастир някога е имало друг, построен още през 2-то българско царство, но разрушен. През Възраждането в Лопушанския манастир е действало килийно училище, а обителта е била средище на националноосвободителните и църковните борби.
повече за манастираРаковишки манастир "Св. Троица"
Раковишкият манастир е основан през средновековието, като единствената сграда оцеляла от тогава е църквата датирана между 12-14в. През 1848г. в манастира е открито първото светско училище в Северозападна България, а обителта е била и център на националноосвободителните борби на българския народ.
повече за манастираСяновски манастир "Св. Марина"
Според преданието в района на с. Сяново е имало три манастира, един от които е бил Сяновския манастир "Св. Марина". Съдбата на манастирите е неясна, но се предполага, че са опожарени от турците при падането под робство. През 1943г. за енорийски свещеник на с. Сяново Димитър Мирчев Петков решил да възстанови манастира, след като водата от аязмото излекувала ревматизма му. С даренията на християните, посещаващи аязмото, през 1944-45г. е построен параклис, в средата на който е извора.
повече за манастираЧипровски манастир "Св. Иван Рилски"
Чипровският манастир е построен от българските католици през 10в. и за периода на своето съществуване е разрушаван и възстановяван многократно. През 1800г. Руския император Павел I подарява на манастира престолно евангелие със сребърен обков, което днес се съхранява в Националния исторически музей. Поредното възкръсване на Светата обител става през 1829г., като тогава е построена и сегашната църква "Св. Иван Рилски"
повече за манастира