Манастири в Стара планина
Стара планина е гръбнакът на България. Голямото значение на планината в българската история можем нагледно да видим в големият брой манастири в Стара планина.
В Стара планина са разположени Троянският и Гложенският манастир, Клисурският манастир, Черепишкият манастир и манастир Седемте престола. Едни от най-богатите откъм културно наследство манастири от началото на Втората Българска държава около Велико Търново също се крият в полите на Стара планина - Соколски манастир "Успение Богородично", Патриаршески манастир "Св. Троица", Преображенски манастир "Преображение Господне", Плаковски манастир "Св. Пророк Илия", Плаковски манастир "Св. Пророк Илия" и много други.
Троянски манастир "Успение Богородично"
Троянският манастир е 3-qt по големина манастир в България. Основан e през 1600г., а днешния си вид придобива в периода 1835-1855г., когато е построена и сегашната църква, изографисана от Захари Зограф. През 1830г. В днешно време Троянския манастир представлява комплекс от църква, жилищни и стопански сгради, както и два скита – "Св. Николай" и "Св. Йоан Кръстител".
повече за манастираГложенски манастир "Св. Георги Победоносец"
Гложенският манастир е основан средата в 13в. от киевския княз Георги Глож. При земетресение през 1913г. манастирската църква е разрушена и върху останките и през 1931г. е построена друга.В манастира е изложено копие на старинната икона "Св. Георги Победоносец", донесена от Георги Глож при заселването му в местността.
повече за манастираЕтрополски манастир "Света Троица"
Етрополският манастир е основан в средата на 12в. Преданието свързва възникването на му с името на св. Иван Рилски, който се установил в една от пещерите в близката местност Варовитец, преди да се оттегли като отшелник в Рила. През 16 и 17в. манастирът е едно от най-важните културни средища по българските земи и в него е функционирала книжовна школа, в която са създадени редица евангелия от 16 и 17в. Църквата е построена през 1858г.
повече за манастираКлисурски манастир "Св. Св. Кирил и Методий"
Клисурският манастир се намира на 4 км с. Бързия (до 1950г. с.Клисура) и на 9 км от гр. Берковица. Манастирът е основан през 1240г., като тогава е носил името Врещецки. В манастира има две църкви,като по-старата е построена през 1891г. В манастира се предлагат легла и храна на разумни цени.
повече за манастираКремиковски манастир "Св. Георги Победоносец"
Кремиковският манастир е основан по времето на Иван Александър, но конкретни сведения за него има от края на 15в. Тогава е построена и стара църква разполагаща с ценни стенописи от това време. По време на османското робство Кремиковският манастир е бил важен книжовен и културен център за населението от Софийско. От края на 19в.Кремиковският манастир е девически и в днешно време приема гости за пренощуване.
повече за манастираОсеновлашки манастир "Св. Богородица" (7-те престола)
Легенда свързва основаването на Осеновлашкия манастир (7-те престола) с името на болярина Петър Делян и с въстанието против византийското владичество през 1040г. Най-ранните сведения за съществуването на манастира намираме в преписка от четириевангелие датираща от 1511г. и в един служебник от 1554г.
повече за манастираПатриаршески манастир "Св. Троица"
Патриаршеският манастир "Св. Троица" е живописно разположен в подножието на Арбанашкото плато. Според някои изследователи Патриаршеския манастир е основан през 1070г. и основание за това предположение дава надпис намерен при строежа на новата църква през 1847г. Според друга версия, обителта е основана по време на царуването на Иван Александър от Теодосий Търновски и Патриарх Евтимий. През 15 -18в. манстира е под покровителството на влашки и молдовски войводи, за което са запазени няколко дарствени грамоти. Патриаршеският манастир е възобновен през 1847г. със средствата на местното население, но на разстояние един километър от стария манастир
повече за манастираСоколски манастир „Успение Богородично”
Соколският манастир "Успение Богородично" е основан през 1833г. от униатски архиепископ Йосиф Соколски. Година по-късно е издигната и сегашната църква. В средата на манастирския двор се намира красива белокаменна чешма с осем чучура – соколи, строена през 1865г. от майстор Кольо Фичето. Манастирът, включително и стенописите, е реставриран наскоро с финансова помощ от Европейския съюз.
повече за манастираЧерепишки манастир "Успение Богородично"
Череришкият манастир е основан по времето на цар Иван Шишман. В църковния историко-археологически музей в София се съхранява устав (типик) на манастира, съставен около 1396г., в който се споменава, че манастира е разрушен от турците. В началото на 17в. Черепишкият манастир е възстановен по инициатива на известния български художник Пимен Зографски.
повече за манастираАприлски манастир „Св. Троица”
Априлският манастир (известен също като Новоселски) е основан през 1830г. като семеен манастир и първите му обитателки са били 40 монахини от съседните села. По време на Априлското въстание през 1876г. четата на Цанко Дюстабанов се барикадирала в манастира и до девети май водила тежки боеве с башибузука, когато била разгромена. Почти целия днешен град Априлци (тогава селата Видима, Острец, Ново село и Зла река), както и Новоселския манастир били разрушени, а монахините изклани.
повече за манастираАрбанашки манастир "Св. Никола"
Арбанашкият манастир "Св. Никола" е основан по времето на Асеневци и след падането на българската столица Търново в 1393г. е разрушен от турците. През 17-18в. арбанашката църквата е била енорийска на с. Арбанаси и чак през 1833г. по инициатива на отец Зотик, са построени жилищните сгради около нея. През 60-те години на 19в. в Арбанашкия манастир живели около 30 монахини.
повече за манастираБатошевски манастир "Въведение Богородично"
Батошевският манастир "Въведение Богородично" се намира в самото село Батошево, на 16 км от гр. Севлиево и на 26 км от гр. Габрово. Батошевският манастир "Въведение Богородично" е основан през 1872г. от Миню Попкоев, като семеен манастир, в който първа монахиня е една от дъщерите му - Мария. От 1998г. Батошевският манастир "Въведение Богородично" е обитаван от монахиня - Анисия и нейната помощничка монахиня Таисия.
повече за манастираБатошевски манастир ,,Успение Богородично"
Батошевският манастир е основан по времето на цар Михаил Асен(1246-1256), но след османското нашествие запустява. Манастирът е възстановен през 1809г. от монаха Исак, а в 1836г. е издигната и църквата "Успение Богородично". Манастирът е бил център и на революционна дейност, като зад стените му правили своите срещи членовете на Севлиевския революционен окръг - Матей Преображенски-Миткалото, Ангел Кънчев, Ст. Пенчев и Йордан Карагйозов.
повече за манастираБатулийски манастир "Св. Никола"
Батулийският манастир е разположен на брега на Батулийска река, в непосредствена близост до село Батулия и на около 30 км северно от София. Манастирът е основан през 1922г. по инициатива на Александър Стамболийски. Понастоящем Батулийския манастир е действащ и представлява комплекс от черква, жилищни и стопански сгради. Църквата е еднокорабна, едноапсидна и безкуполна сграда, а до западната й фасада е долепен портик, изпълняващ ролята на открит притвор.
повече за манастираБистришки манастир "Св. св. Йоаким и Ана"
На мястото на днешния Бистришки манастир, през 9-10в. е съществувал друг манастир "Св. Петър", разрушен през 14в. от турците. Понастоящем манастира е действащ, но без монаси. Църквата е еднокорабна, едноапсидна, с купол, вътрешен и външен притвор, а жилищни и стопански сгради датират от средата на 20в.
повече за манастираБотевградски манастир "Рождество Богородично"
Ботевградският манастир е основан през 14в., но сегашния си вид добива през 1926г., когато е възобновен. Манастирът е действащ и се състои от църква и няколко малки жилищни сгради. Храмът е построена през 1926г. и е осветена от Патриарх Максим. Тя представлява малка, еднокорабна, едноапсидна сграда с притвор и неголяма камбанария.
повече за манастираБуховски манастир "Света Мария Магдалина"
Буховският манастир "Света Мария Магдалина" е основан през 16в., като по-късно е бил ограбен и опожарен от кърджалийски банди. Възобновяване през 1855 и през 1882г. Понастоящем в Буховския манастир не пребивават монаси или монахини, а църквата е заключена и се отваря само на големи християнски празници.
повече за манастираВрачешки манастир "Св. Четиридесет мъченици"
Врачешкият манастир "Св. Четиридесет мъченици" е построен след победата на цар Иван Асен II над епирския деспот Теодор Комнин при Клокотница на 9 март 1230г. По време на турското робство манастира е опожаряван неколкократно, а при набезите на кърджалиите през 18в., е сринат до основи и потъва в забрава. В края на 19в. Врачешкият манастир е възстановен, като според легендата Богородица се явила на местен младеж, докато пасял стадото си под манастирската круша и му поръчала да възобнови обителта.
повече за манастираЕлешнишки манастир "Света Богородица"
Елешнишкият манастир "Света Богородица", разположен на на 25 км източно от София, е основан през 16в. като основен вдъхновител и пряк изпълнител за изграждането му е Пимен Зографски от София. По това време манастира е важен книжовен и религиозен център в областта, като от тогава са запазени Четвероевенгелие, Псалтир и др. книжовни паметници, съхранявани в Националния църковен историко-археологически музей в София. През 1793г. Светата обител е разрушена от кърджалиите, но в 1820г. е изграден наново.
повече за манастираИскрецки манастир "Успение Богородично"
Искрецкият манастир е основан през 13в., но век по-късно е разрушен от турците. В началото на 17в. е възобновена църквата, а от 1834г. действа отново като манастир. Понастоящем Искрецкия манастир е недействащ, но е запазена църквата "Успение Богородично" построена в началото на 17в. (1602г.) и притежаваща интересни стенописи 17 и 19в.
повече за манастираКалоферски манастир "Въведение Богородично"
Калоферският манастир се намира в непосредствена близост до гр. Калофер, на 60 км северно от гр. Пловдив. Според ръкопис от 1863г. Калоферският девически манастир "Въведение Богородично" е основан през 18в. от рилския монах Доротей. По време на кърджалийски нападения през 1799г. и през 1804г. манастира е разрушен, но през 1819г. е възстановен и там е открито девическо училище.
повече за манастираКалоферски манастир "Рождество Богородично"
Калоферският мъжки манстир е основан през 1640г. На два пъти обителта е опустошаван от кърджалиите, но през 1819г. е възобновена. като тогава е издигната и сегашната църква. По време на Руско-турската война през 1877г., манастира, както и много други в района, не е бил пощаден от турците и отново е разрушен. През 1881г. Светата обител отново е възстановена и добива днешния си вид. Последната реставрация на Калоферския манастир е по случай 1300-годишнината от основаването на Българската държава, чествана през 1981г.
повече за манастираЛопушански манастир "Св. Йоан Предтеча"
Лопушанският манастир е разположен в чипровския дял на Стара планина на 300 м. надморска височина в долината на река Дългоделска Огоста. На мястото на сегашния Лопушански манастир някога е имало друг, построен още през 2-то българско царство, но разрушен. През Възраждането в Лопушанския манастир е действало килийно училище, а обителта е била средище на националноосвободителните и църковните борби.
повече за манастираМердански манастир "Св. 40 мъченици"
Мерданският манастир датира от 13в., но при покоряването на Търновското царство от османците манастира е разрушен.В средата на 19в. богатият еленчанин, Хаджи Кесарий Хорозов изкупува бившите имоти на Мерданския манастир. Със собствени средства той построява през 1853г. църквата и жилищните сгради и става игумен на възкръсналия манастир. След смъртта на Кесарий през 1893г., монасите напуснали Мерданския манастир и той запустял. Малко по-късно манастира е възобновен като девически, какъвто остава и до ден днешен.
повече за манастираМъглижки манастир "Св. Николай"
Мъглижкият манастир се намира на на 13 км. източно от гр. Казанлък и на 25 км от гр. Стара Загора. Първите конкретни сведения за съществуването на Мъглижката обител са от 1490г., когато е открита мраморна плоча с образ на патрона Св. Николай Чудотворец. Данни за манастира получваме и от немския пътешественик Стефан Герлах, който посетил обителта през 16в. Голяма беда сполетяла Светата обител през 1623г., като тогава турския военачалник Склав плячкосал манастира и избил монасите. В края на 17в. Мъглижкия манастир е възстановен, но по време на кърджалийските набези е в края на 18в. отново е разрушан. В обителта е имало последователно - мъжко, девическо и неделно училище, което през 1870г. прераства в прогимназия.
повече за манастираМътнишки манастир "Св. Николай Чудотворец"
Мътнишкият манастир "Св. Николай" е основан през 12в. и многократно е разрушаван и възстановяван. Манастирът е бил важно книжовно и просветно средище през средновековието и по време на турското робство.
повече за манастираПравешки манастир "Св. Теодор Тирон"
Правешкият манастир е единствения български манастир с това име. Според някои, на това място е имало тракийско светилище, а обителта е създадена по времето на Асен и Петър. Първите конкретни сведения за Правешкия манастир са за еничарско нападение през 1636г. и за опустошаване на обителта от кърджалии век по-късно. В сегашното си състояние манастира е действащ и се състои от църква и жилищна сграда.
повече за манастираРаковишки манастир "Св. Троица"
Раковишкият манастир е основан през средновековието, като единствената сграда оцеляла от тогава е църквата датирана между 12-14в. През 1848г. в манастира е открито първото светско училище в Северозападна България, а обителта е била и център на националноосвободителните борби на българския народ.
повече за манастираСкравенски манастир "Св. Николай Мирликийски"
Скравенският манастир е основан по време на Втората българска държава, след което е разрушаван на няколко пъти и потъва в забрава. През 1938 - 1941г. са проведени разкопки на мястото на разрушения манастир и са открити основите на храм, който е бил опожарен и затрупан с пръст. Сегашния Скравенски храм и част от килиите са построени през 1946г., върху разкопаните основи на старата църква. Огромна заслуга за градежа им, има монахинята Людмила, която посветила живота си на манастира и дълго събирала помощи за построяването му.
повече за манастираСкравенски манастир "Свето Преображение"
Скравенският манастир "Свето Преображение" е основан по време на Втората българска държава, разрушен е от турците, но е възобновен от Св. Пимен Софийски през 1608г.
повече за манастираСопотски манастир "Свети Спас"
Сопотският манастир е основан през средните векове и е бил даряван с грамоти от българския цар Смилец. Сегашният си вид Сопотският манастир придобива през 1879г.,когато е възобновен. Тогава са построени манастирските сгради и църквата. В този манастир Васил Левски е ръкоположен за дякон.
повече за манастираСопотски метох "Въведение Богородично"
Манастирският храм е построен през 15в. на мястото на стар параклис. Самият Сопотски метох е основан през 1665г., когато около храма били построени жилищни сгради. През 1877г. турците опожаряват град Сопот, при което пострадал и Метохът, като оцеляват само жилищната сграда с чардаците, църквата и лозата на манастира. В Сопотския метох е съществувал скрипторий за преписване на църковна книжнина и иконописна школа за монахини, действала до 30-те години на 20в. Тук е запазена и най-старата лоза в цяла Югоизточна Европа (а може би и в цяла Европа), която е на 350 години.
повече за манастираТетевенски манастир "Св. пророк Илия"
Тетевенски манастир се намира в гр. Тетевен и е основан през 2-то българско царство. Първите конкретни сведения за манастира са от 1600г. в требник. Косвени сведения за манастира получаваме и от някои книги, преписки и други документи от 16 и 17в. Тук са се съхранявали старопечатни книги от 18в. и икони от 17 и 18в. Днес Тетевенският манастир е без монаси и нефункциониращ. Запазени са единствено църквата и една жилищна сграда в лошо състояние
повече за манастираЧипровски манастир "Св. Иван Рилски"
Чипровският манастир е построен от българските католици през 10в. и за периода на своето съществуване е разрушаван и възстановяван многократно. През 1800г. Руския император Павел I подарява на манастира престолно евангелие със сребърен обков, което днес се съхранява в Националния исторически музей. Поредното възкръсване на Светата обител става през 1829г., като тогава е построена и сегашната църква "Св. Иван Рилски"
повече за манастира