Манастири в регион Видин
В регион Видин се намират около 10 по-известни манастира, разположени в Дунавската равнина - Албутински скален манастир, Изворски манастир, както и в полите на Стара планина - Клисурски манастир, Лопушански манастир, Чипровски манастир.
Клисурски манастир "Св. Св. Кирил и Методий"
Клисурският манастир се намира на 4 км с. Бързия (до 1950г. с.Клисура) и на 9 км от гр. Берковица. Манастирът е основан през 1240г., като тогава е носил името Врещецки. В манастира има две църкви,като по-старата е построена през 1891г. В манастира се предлагат легла и храна на разумни цени.
повече за манастираАлботински скален манастир
Алботинският манастир е се намира на 25 км западно от гр. Видин. Името на манастира "Алботин" идва от изчезнало село със същото име, което е споменато в регистър на Видинската "кааза" от 1560г. Скалната обител е била изградена в скалата, като са били използвани естествени пещери и скални тераси.
повече за манастираБрусарски манастир "Св. Архангел Михаил"
Според преданията Брусарския манастир, е възникнал още в Римско време и е бил местен три пъти по различни причини. Първоначално е имал вида на землянка, по-късно възниква върху руините на монашеско средище от времето на Второто българско царство, а след падането на Видинското царство е ограбен и разрушен. Mанастирът е възстановен към 1840г. от местното население, а през 1852г. възобноваването на Светата обител е напълно завършено, избралн е игумен и е открито килийно училище.
повече за манастираДобридолски манастир "Св. Троица"
Добридолският манастир е разположен близо до с. Добридол, на 22 км от гр. Лом и на 35 км от гр. Видин. Добридолският манастир "Св. Троица" е основан през средновековието, като в края на 18в. е бил опожарен. През 1850г. Светата обител е възстановена от йеромонах Венедикт, а през 1860г. манастира е посетен от бележития славист Ф.Каниц. По това време монашеското братство наброявало пет души, начело с игумен Василий.
повече за манастираИзворски манастир "Успение Богородично"
Легендата разказва,че Изворският манастир е основан през 12в. от руския княз Извор Таворски. След падането на Видинското царство манастира е ограбен и разрушен от турците. В средата на 17в. Изворският манастир е бил възстановен по инициатива на йеромонах Силвестър. През 1915г. Изворският манастир придобива статута на девически манастир, а през 1923г. завършва възобновяването на църквата, която е изписана от Желязков Сербезов.
повече за манастираЛопушански манастир "Св. Йоан Предтеча"
Лопушанският манастир е разположен в чипровския дял на Стара планина на 300 м. надморска височина в долината на река Дългоделска Огоста. На мястото на сегашния Лопушански манастир някога е имало друг, построен още през 2-то българско царство, но разрушен. През Възраждането в Лопушанския манастир е действало килийно училище, а обителта е била средище на националноосвободителните и църковните борби.
повече за манастираРаковишки манастир "Св. Троица"
Раковишкият манастир е основан през средновековието, като единствената сграда оцеляла от тогава е църквата датирана между 12-14в. През 1848г. в манастира е открито първото светско училище в Северозападна България, а обителта е била и център на националноосвободителните борби на българския народ.
повече за манастираЧипровски манастир "Св. Иван Рилски"
Чипровският манастир е построен от българските католици през 10в. и за периода на своето съществуване е разрушаван и възстановяван многократно. През 1800г. Руския император Павел I подарява на манастира престолно евангелие със сребърен обков, което днес се съхранява в Националния исторически музей. Поредното възкръсване на Светата обител става през 1829г., като тогава е построена и сегашната църква "Св. Иван Рилски"
повече за манастира