bg en

Най-известни манастири в България

Скрий картата
Популярен манастир Популярен манастир
Mанастир Mанастир
Недействащ манастир Недействащ манастир
 

Най-известните и най-големи манастири в България са Рилският манастир, Бачковският манастир и Троянският манастир, които са и под пряката юрисдикция на Св. Синод. Други изключително живописни манастири са Гложенският манастир "Св. Георги Победоносец" в близост до Тетевен и Роженският манастир "Рождество Богородично" в района на Сандански и Мелник.

Известни манастири в близост до София

На север от София в Стара Планина са разположени 3 големи и добре уредени манастира - манастир 7-те престола (Осеновлашки манастир) и Черепишкият манастир "Успение Богородично" в Искърското дефиле, и Клисурският манастир близо до прохода Петрохан, както и Етрополският манастир "Света Троица" до Етрополе след прохода Витиня. Драгалевският манастир "Св. Богородица Витошка" в полите на Витоша и Кремиковският манастир "Св. Георги Победоносец" също са много интересни като обекти за посещение.

Манастири около Велико Търново

Повечето манастири около Велико Търново водят началото си от времето на Втората Българска държава и имат голяма историческа и културна стойност. Сред тях са Преображенски манастир "Преображение Господне", Патриаршески манастир "Св. Троица", Дряновски манастир "Св. Архангел Михаил", Плаковски манастир "Св. Пророк Илия" и Соколски манастир "Успение Богородично".

Скални манастири в България

В северна България се намират множество скални манастири, повечето от които са недействащи. Най-много са те по поречието на река Русенски Лом - Басарбовският манастир е единственият действащ скален манастир в България, а Ивановският скален манастир, който отстои на около 25км. от Басарбовския, е включен списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Друг популярен скален манастир е Аладжа манастир до курорта Златни Пясъци.

Рилски манастир "Свети Иван Рилски"

Рилски манастир "Свети Иван Рилски"

Рилският манастир е най-големият манастир в България. Основан е в средата на 10в. от отшелника Иван Рилски. Сегашния си облик Рилският манастир придобива в началото на 19в., когато са построени жилищните крила и Главната църква"Рождество Богородично". Най-старата сграда в манастира е Хрельовата кула от 14в.

повече за манастира
Бачковски манастир "Св. Богородица"

Бачковски манастир "Св. Богородица"

Бачковският манастир е 2-ят по-големина манастир в България. Основан е през 1083г. от грузинеца Григорий Бакуриани. От 13в. нататък Бачковския манастир е в границите ту на Византия, ту на България и чак през 1894г. става официално български. Манастирът разполага с три църкви, най-стара от които датира от 12-13в.

повече за манастира
Троянски манастир "Успение Богородично"

Троянски манастир "Успение Богородично"

Троянският манастир е 3-qt по големина манастир в България. Основан e през 1600г., а днешния си вид придобива в периода 1835-1855г., когато е построена и сегашната църква, изографисана от Захари Зограф. През 1830г. В днешно време Троянския манастир представлява комплекс от църква, жилищни и стопански сгради, както и два скита – "Св. Николай" и "Св. Йоан Кръстител".

повече за манастира
Аладжа манастир "Света Троица"

Аладжа манастир "Света Троица"

Скалният манастир Аладжа (Св. Троица) се намира на около 2 км от морския курорт Златни пясъци. Манастирът е възникнал около 11-12в., но пещерите на му са обитавани още от 4-5в.. В манастира си личат останките на 20-на помещения и 3 църкви, разположени на 2 етажа. В един от параклисите са запазени фрагменти от стенописи датиращи от 14в.

повече за манастира
Басарбовски манастир "Св. Димитрий Басарбовски"

Басарбовски манастир "Св. Димитрий Басарбовски"

Басарбовският манастир е единственият действащ скален манастир в България. Басарбовския скален манстир е разположен в долината на река Русенски Лом, близо до с. Басарбово и на 10 километра от гр. Русе. Най-известният обитател на манастира е родения през 1685г. в близкото с. Басарбово - Св. Димитър Бесарбовски, който прекарал целия си живот тук. През 1911г. археолога Карел Шкорпил посетил Басарбовския манастир и подробно го описал.

повече за манастира
Гложенски манастир "Св. Георги Победоносец"

Гложенски манастир "Св. Георги Победоносец"

Гложенският манастир е основан средата в 13в. от киевския княз Георги Глож. При земетресение през 1913г. манастирската църква е разрушена и върху останките и през 1931г. е построена друга.В манастира е изложено копие на старинната икона "Св. Георги Победоносец", донесена от Георги Глож при заселването му в местността.

повече за манастира
Драгалевски манастир "Св. Богородица Витошка"

Драгалевски манастир "Св. Богородица Витошка"

За пръв път името на Драгалевския манастир се споменава във Витошката златопечатна грамота на българския цар Иван Шишман (1371-1393). От стария манастирски комплекс е запазена само църквата, която представлява еднокорабна, едноапсидна сграда, датираща от 15в. В годините на националноосвободителните борби Драгалевския манастир е едно от най-активните средища на борбата за освобождение.

повече за манастира
Дряновски манастир "Св. Архангел Михаил"

Дряновски манастир "Св. Архангел Михаил"

Дряновският манастир е разположен е в долината на река Дряновска, в красива карстова местност, на 4 км. от гр. Дряново, на 14 км. от Габрово и на 24 км. от Велико Търново. Манастирът е основан я края на 12в. и е бил едно от средищата на исихазма. По време на Априлското въстание в Дряновския манастир срещу турците се сражава четата на поп Харитон и Бачо Киро. Църквата на манастира датира от края на 17в.

повече за манастира
Етрополски манастир "Света Троица"

Етрополски манастир "Света Троица"

Етрополският манастир е основан в средата на 12в. Преданието свързва възникването на му с името на св. Иван Рилски, който се установил в една от пещерите в близката местност Варовитец, преди да се оттегли като отшелник в Рила. През 16 и 17в. манастирът е едно от най-важните културни средища по българските земи и в него е функционирала книжовна школа, в която са създадени редица евангелия от 16 и 17в. Църквата е построена през 1858г.

повече за манастира
Ивановски манастир "Св. Архангел Михаил"

Ивановски манастир "Св. Архангел Михаил"

Ивановският скален манастир е основан през 20-те години на 13в. от монаха Йоаким. През целия период на Второто българско царство манастирът е поддържал трайни връзки с царския двор в Търново. През 14в. Ивановския скален манастир е център на исихазма. Манастирът съществува и през ранните векове на османското владичество, но постепенно запада. Днес манастира е недействащ и представлява своеобразна мрежа от около 20 малки скални църкви, параклиси и килии, издълбани в скалите на живописния каньон на река Русенски лом.

повече за манастира
Клисурски манастир "Св. Св. Кирил и Методий"

Клисурски манастир "Св. Св. Кирил и Методий"

Клисурският манастир се намира на 4 км с. Бързия (до 1950г. с.Клисура) и на 9 км от гр. Берковица. Манастирът е основан през 1240г., като тогава е носил името Врещецки. В манастира има две църкви,като по-старата е построена през 1891г. В манастира се предлагат легла и храна на разумни цени.

повече за манастира
Кремиковски манастир "Св. Георги Победоносец"

Кремиковски манастир "Св. Георги Победоносец"

Кремиковският манастир е основан по времето на Иван Александър, но конкретни сведения за него има от края на 15в. Тогава е построена и стара църква разполагаща с ценни стенописи от това време. По време на османското робство Кремиковският манастир е бил важен книжовен и културен център за населението от Софийско. От края на 19в.Кремиковският манастир е девически и в днешно време приема гости за пренощуване.

повече за манастира
Осеновлашки манастир "Св. Богородица" (7-те престола)

Осеновлашки манастир "Св. Богородица" (7-те престола)

Легенда свързва основаването на Осеновлашкия манастир (7-те престола) с името на болярина Петър Делян и с въстанието против византийското владичество през 1040г. Най-ранните сведения за съществуването на манастира намираме в преписка от четириевангелие датираща от 1511г. и в един служебник от 1554г.

повече за манастира
Патриаршески манастир "Св. Троица"

Патриаршески манастир "Св. Троица"

Патриаршеският манастир "Св. Троица" е живописно разположен в подножието на Арбанашкото плато. Според някои изследователи Патриаршеския манастир е основан през 1070г. и основание за това предположение дава надпис намерен при строежа на новата църква през 1847г. Според друга версия, обителта е основана по време на царуването на Иван Александър от Теодосий Търновски и Патриарх Евтимий. През 15 -18в. манстира е под покровителството на влашки и молдовски войводи, за което са запазени няколко дарствени грамоти. Патриаршеският манастир е възобновен през 1847г. със средствата на местното население, но на разстояние един километър от стария манастир

повече за манастира
Плаковски манастир "Св. Пророк Илия"

Плаковски манастир "Св. Пророк Илия"

Плаковският манастир "Св. Пророк Илия" е основан по времето на цар Иван Асен II. На сегашното си място манастира е издигнат през втората половина на 13в.През 1835г. в Плаковския манастир е организирана Велчовата завера, като един от водачите й бил бившия игумен на манастира отец Сергий. Възстановяването на манастира започнало през 1845г. по времето на йеромонах Софроний.

повече за манастира
Преображенски манастир "Преображение Господне"

Преображенски манастир "Преображение Господне"

Преображенският манастир е най-големия манастир около Търново и 4-ти по големина в България. Манастирът е основан през 13-14в. и е играе и важна роля в духовния живот на българаската столица. През средновековието Преображенския манастир е бил разположен на около 400 – 500 метра южно от сегашното си местонахождение. На сегашното си място Преображенския манастир е възстановен през 1825г. от рилския монах отец Зотик.

повече за манастира
Роженски манастир "Рождество Богородично"

Роженски манастир "Рождество Богородично"

Роженският манастир е основан през 13в. През 16в. манастира е сериозно обновен, като тогава е построена сегашната църква,някои жилищни сгради и трапезарията. До началото на 20в. манастирът е бил преобладаващо гръцки, но от 1921г. минава под юрисдикцията на Екзархията.

повече за манастира
Соколски манастир „Успение Богородично”

Соколски манастир „Успение Богородично”

Соколският манастир "Успение Богородично" е основан през 1833г. от униатски архиепископ Йосиф Соколски. Година по-късно е издигната и сегашната църква. В средата на манастирския двор се намира красива белокаменна чешма с осем чучура – соколи, строена през 1865г. от майстор Кольо Фичето. Манастирът, включително и стенописите, е реставриран наскоро с финансова помощ от Европейския съюз.

повече за манастира
Черепишки манастир "Успение Богородично"

Черепишки манастир "Успение Богородично"

Череришкият манастир е основан по времето на цар Иван Шишман. В църковния историко-археологически музей в София се съхранява устав (типик) на манастира, съставен около 1396г., в който се споменава, че манастира е разрушен от турците. В началото на 17в. Черепишкият манастир е възстановен по инициатива на известния български художник Пимен Зографски.

повече за манастира
Боянски манастир "Св.Панталеймон"

Боянски манастир "Св.Панталеймон"

В изграждането на Боянската църква биха могли да се разграничат три строителни етапа: първи - края на Х - началото на ХІ в., втори - средата на ХІІІ в. и трети - през ХІХ в.

повече за манастира

Бърз избор на манастир

Карта на манастирите в България

Карта на манастирите в България

Региони

Епархии

Най-често търсени