Манастири в Софийска епархия
Софийска епархия е най-големата по брой манастири епархия в България, състояща се от над 50 манастира. В християнската топография по българските земи, днешна София и околностите и заемат значимо място още от времето на римския император Константин Велики през 4в. През 13в. са създадени повечето от манастирите в Софийско и се поставя началото на грандиозния манастирски комплекс Мала или Софийска Света Гора, в който се свързват 14 манастира по протежението на Витоша и съседните и планини.
Из планините около София са разположени главните културно-исторически обители, много от които съществуват и днес - над 40 действащи манастира, разположени във Витоша и сиседните и планина, на югозапад от София в Конявската планина и Голо бърдо и на северозапад във Вискяр планина, Бурел и Чепън.
Драгалевски манастир "Св. Богородица Витошка"
За пръв път името на Драгалевския манастир се споменава във Витошката златопечатна грамота на българския цар Иван Шишман (1371-1393). От стария манастирски комплекс е запазена само църквата, която представлява еднокорабна, едноапсидна сграда, датираща от 15в. В годините на националноосвободителните борби Драгалевския манастир е едно от най-активните средища на борбата за освобождение.
повече за манастираКремиковски манастир "Св. Георги Победоносец"
Кремиковският манастир е основан по времето на Иван Александър, но конкретни сведения за него има от края на 15в. Тогава е построена и стара църква разполагаща с ценни стенописи от това време. По време на османското робство Кремиковският манастир е бил важен книжовен и културен център за населението от Софийско. От края на 19в.Кремиковският манастир е девически и в днешно време приема гости за пренощуване.
повече за манастираОсеновлашки манастир "Св. Богородица" (7-те престола)
Легенда свързва основаването на Осеновлашкия манастир (7-те престола) с името на болярина Петър Делян и с въстанието против византийското владичество през 1040г. Най-ранните сведения за съществуването на манастира намираме в преписка от четириевангелие датираща от 1511г. и в един служебник от 1554г.
повече за манастираБоянски манастир "Св.Панталеймон"
В изграждането на Боянската църква биха могли да се разграничат три строителни етапа: първи - края на Х - началото на ХІ в., втори - средата на ХІІІ в. и трети - през ХІХ в.
повече за манастираАлински манастир "Св. Спас"
Алинският манастир се намира на 20-на км. от Самоков. Единствената оцеляла сграда в манастира е църквата с ценни стенописи от 1626г. През Възраждането манастира е бил книжовно средище от местно значение и щедро даряван от местното население. Понастоящем Алинският манастир не е действащ.
повече за манастираБалшенски манастир "Св. Теодор Стратилат"
Населението на село Балша разказват, че тук имало манастир още през 12-ти век. В стари времена той бил мъжки с 500 монаси, в по–нови - женски с 20 монахини. Както и да е било, истината е една - мястото е свято, доказват го и многото оброчища наоколо за почит към св. Теодор Стратилат и Богородица.
повече за манастираБатулийски манастир "Св. Никола"
Батулийският манастир е разположен на брега на Батулийска река, в непосредствена близост до село Батулия и на около 30 км северно от София. Манастирът е основан през 1922г. по инициатива на Александър Стамболийски. Понастоящем Батулийския манастир е действащ и представлява комплекс от черква, жилищни и стопански сгради. Църквата е еднокорабна, едноапсидна и безкуполна сграда, а до западната й фасада е долепен портик, изпълняващ ролята на открит притвор.
повече за манастираБилински манастир "Св. Архангел Михаил"
Според едно предание Билинския манастир "Св. Архангел Михаил" е бил основан от болярина Милутин, владетел на съседното село Ярославци. Археологически останки показват, че през 14в. на това място вече е съществувал голям укрепен манастир. През 17-18в. в Билинския манастир е играл значителна роля в духовния и културния живот на западнобългарските земи, като там функционирало и килийно училище.
повече за манастираБистришки манастир "Св. св. Йоаким и Ана"
На мястото на днешния Бистришки манастир, през 9-10в. е съществувал друг манастир "Св. Петър", разрушен през 14в. от турците. Понастоящем манастира е действащ, но без монаси. Църквата е еднокорабна, едноапсидна, с купол, вътрешен и външен притвор, а жилищни и стопански сгради датират от средата на 20в.
повече за манастираБистришки манастир "св.Георги"
В миналото Бистришкия манастир св.Георги е бил главен манастир на Мала Света гора.В момента неговият храм се намира в църквата св.Георги - с.Бистрица
повече за манастираБистришки манастир "Света Петка"
Бистришкият манастир се намира в местността Калугерови ливади на Витоша, в покрайнините на софийското село Бистрица. Бистрешкият манастир е основан през 10в., но както повечето манастири по българските земи, е разрушен при нашествието на турците в края на 14в. След Освобождението манастира е възстановен и е построена малка черква, просъществувала до 1951г.
повече за манастираБобошевски манастир "Св. Димитър"
Бобошевският манастир е основан е през Второто българско царство и е един от най-старите български манастири. Разрушен е при падането на България под турско робство и е възобновен през 15в. В периода 15 - 18в. Бобошевският манастир е важно книжовно средище, като към него е функционирало килийно училище. Понастоящем манастирът е нефункциониращ.
повече за манастираБукоровски манастир "Св. Георги Победоносец"
Букоровският манастир "Св. Георги Победоносец" е единственият манастир в България и втори в света с пет църкви. Засега действаща е само Св. Георги, другите от вътре все още не са готови - Св. Петка, Св. св. Кирил и Методий, Св. Неделя и Вси Светии. Букоровският манастир отстои на 8.2км от Годеч и на 50км от София. Мястото, където се намира манастира, е много красиво. В близост, в едно дере има лековито аязмо, на 300 м. от манастира е природния феномен "Котлите" - каскада от водопади.
повече за манастираБуховски манастир "Света Мария Магдалина"
Буховският манастир "Света Мария Магдалина" е основан през 16в., като по-късно е бил ограбен и опожарен от кърджалийски банди. Възобновяване през 1855 и през 1882г. Понастоящем в Буховския манастир не пребивават монаси или монахини, а църквата е заключена и се отваря само на големи християнски празници.
повече за манастираВакарелски манастир “Св. Петка”
Mанастир “Св. Петка” се намира във Ихтиманския дял на Средна гора, на около 2 км. южно от село Вакарел. Той е един от новпостроените комплекси в софийска област.Св. Петка” представлява комплекс от църква и жилищна сграда. Църквата е еднокорабна, еднопасидна сграда.
повече за манастираВелиновски манастир "Св. Богородица"
Велиновският манастир е основан през 14в. от Велико Ивков и монах Михаил, които се заселили там. В днешно време манастира е изоставен,но са запазена църквата и две сгради. През 1979г. стенописите на църквата са свалени и са преместени в Историческия музей в Перник.
повече за манастираВладайски манастир "Св. Петка"
Владайският манастир "Св. Петка" е основан през Второто българско царство и през 1328г. е бил сринат до основи от кръстоносци, като всичките му монаси били избити. Сегашния си облик манастира придобива през 1902г., когато е възстановена днешната църква "Св. Петка".
повече за манастираВъзнесенски манастир "Свети Спас" - Долна баня
В полите на Източна Рила на запад от острия рид Сакарджа се намира Възнесенският манастир “Свети Спас”.Манастирът “Възнесение Господне” възникнал по това време като резиденция на Костенския митрополит.В него кипял богат духовен живот до Х IV век.
повече за манастираГермански манастир "Св. Иван Рилски"
Германският манастир е основан през 10в. и според легендата преди да бъде построен, там за известно време е живял Св. Иван Рилски преди да се оттегли в Рила. При нашествието на османските войски и превземането на София през 1382г. Светата обител била разрушена. Възстановена е век по-късно и през 17в. Германския манастир се превръща в духовно средище и развива активна книжовна дейност. След Освобождението тогавашният игумен на Германския манастир - Никифор - и неговоия брат Кирил решили да изградят манастира наново. През 1886г. старата църква е съборена и на нейно място била построена нова.
повече за манастираГигински манастир "Св. Св. Козма и Дамян"
Гигинският манастир, датиращ още от 11-12 в. е разположен в подножието на вр. Китка (1118 м н.в.), в планина Черна гора. Манастирът бил един от малкото български манастири, които продължили да функционират и след османското нашествие и се е наложил, като духовно и просветно огнище за населението в района. През 1937г. Гигинският манастир остава без монаси, а след 1944г. е превърнат в концлагер, за да се трансформира по-късно в пионерски лагер. През 1998г. духовната дейност в Гигинския манастир е възобновена и започва възстановяване на стопанството и връщането на имотите.
повече за манастираГодечки манастир "Свети Дух"
Годечкият манастир се намира близо до гр. Годеч, на 46 км от София. Годечкият девически манастир е действащ, като за него от 1983г. се грижи една жена - Флора Накова, въпреки че не е монахиня. Манастирът разполага с две църкви - "Свети Дух" е по-стара и по-голяма, а църквата "Свети седмочисленици" е построена от печени тухли през периода 1951-1952г.
повече за манастираГолемобучински манастир"Възнесение Господне"
Големобучинският манастир се намира на около 1 км западно от с. Големо Бучино, в южното подножие на планината Люлин.
повече за манастираГорнобански манастир "Св. Св. Кирил и Методий"
Възникването на Горнобанския манастир се свързва с крепостта, охраняваща Бучинския проход и със сръбския крал Стефан Урош. Горнобанският манастир е бил многократно разрушаван, а по-късно – съграждан отново. През 1863г. местните жители от Горна Баня, издействат официално разрешение от турските власти за възстановяване на манастирската църква "Св. Св. Кирил и Методий". През 1972г., пожар унищожава манастирските сгради, като скоро след това е възстановена само черквата, но без съществувалия дотогава купол.
повече за манастираГранишки манастир "Св. Лука"
Гранишкият манастир е разположен в подножието на Осоговска планина, на 8 км източно от гр. Кюстендил. Гранишкият манастир "Св. Лука" е основан през 10в. и според преданието, в него се е учил Св. Иван Рилски. През 15в. игумен на манастира е бил Яков, баща на възобновителите на Рилския манастир - Йоасаф, Давид и Теофан.
повече за манастираДивотински манастир "Св. Троица"
Дивотинският манастир "Св. Троица" е построен през 1046г. и е един от най-старите и запазени манастири около София. След завземането на София от турците през 1382г. манастира е разрушен, като от тогава до днес са останали само малки дървени части от иконостаса и три стенописни икони. Светата обител е възобновена през 1875г. и сред местните хора става известен и като Царски манастир, заради честите посещения на Цар Фердинанд.
повече за манастираДолнопасарелски манастир "Св. св. Петър и Павел"
Долнопасарелският манастир "Св. св. Петър и Павел" е възникнал вероятно през 15в., като първоначално е бил само параклиса, а след време около него са построени и жилищни и стопански сгради. Единствената запазена до днес сграда е манастирската църква, строена през втората половина на 19в.
повече за манастираДървенишки манастир "Св.Пророк Илия"
Манастира се намира в квартал Младост-2.Той е издигнат през 1948г. в тогавашното село Дървеница.
повече за манастираЕлешнишки манастир "Света Богородица"
Елешнишкият манастир "Света Богородица", разположен на на 25 км източно от София, е основан през 16в. като основен вдъхновител и пряк изпълнител за изграждането му е Пимен Зографски от София. По това време манастира е важен книжовен и религиозен център в областта, като от тогава са запазени Четвероевенгелие, Псалтир и др. книжовни паметници, съхранявани в Националния църковен историко-археологически музей в София. През 1793г. Светата обител е разрушена от кърджалиите, но в 1820г. е изграден наново.
повече за манастираЖабленски манастир „Св. Йоан Предтеча"
Датата на основаването на Жаблянския манастир не е известна, но по време на турското робство е бил разрушен. По-късно през 18в. Светата обител е възстановена и е открито килийно училище. От 1879г. до смъртта си през 1881г. игумен на манастира е видният педагог и деец на църковно - националните борби Аверкий Попстоянов.
повече за манастираЗеменски манастир "Св. Йоан Богослов"
Земенският манастир е основан през 11в., а през Второто българско царство е влизал в пределите на крепостта Землинград. Единствената сграда в манастира оцеляла от тогава е църквата датираща от края на 11 – началото на 12в. Стенописите в храма са от 11 и 14в. и са най-старите и с най-голяма художествена стойност рисунки след тези в Боянската църква. В първите десетилиетия на 19в. Земенския манастир е възобновен и тогава било издигнато жилищното крило.
повече за манастираИлиянски манстир "Св. Пророк Илия"
Илиянският манастир е основан през 14в. и от него е оцеляла само източната част на църквата му, датираща от 16-17в. Манастирският комплекс се състои от от църква, малка едноетажна жилища постройка, чешма и дървена камбанария до нея. Илиянският храм датира от 16-17в., а стенописите му са от три различни периода.
повече за манастираИскрецки манастир "Успение Богородично"
Искрецкият манастир е основан през 13в., но век по-късно е разрушен от турците. В началото на 17в. е възобновена църквата, а от 1834г. действа отново като манастир. Понастоящем Искрецкия манастир е недействащ, но е запазена църквата "Успение Богородично" построена в началото на 17в. (1602г.) и притежаваща интересни стенописи 17 и 19в.
повече за манастираКладнишки манастир „Св. Николай”
В миналото Кладнишкия манастир е бил част от Софийското светогорие и над него тогава се е издигала крепост, включваща земите на манастира и е била владяна от местен болярин. В периода 1841-1845г. Кладнишкия манастир възкръснал, благодарение на даренията на местни хора и особено на Спас Бурнов село Мърчаево, който станал и първи игумен на манастира. През 1995г. в Кладнишкия манастир се настанява монашеско братство, което напуска манстира през 2000г. Въпреки това през 2001г. местните власти се заемат с възстановяването на манастира и постепенно той възвръща имотите си и възобновява духовната си дейност.
повече за манастираКокалянски манастир "Св. Архангел Михаил"
Кокалянският манастир е разположен в подножието на Плана планина, на около 4 км от село Кокаляне, на 6 км. от с. Железница и на 10 км от южно от София. Кокалянският манастир "Св. Архангел Михаил " е основан през 11в., по време на управлението на Цар Самуил. През 1858 г Йеромонах Хрисанд възобновява манастира, а сегашната църква е издигната през 1896г. Освен църквата, в манастира има и два параклиса и камбанария, издигната през 2000г. В Кокалянския манастир е намерен т.нар. "Урвишки сборник", съдържащ похвални слова за архангелите Михаил и Гавраил, като особено ценно е похвалното слово от Климент Охридски.
повече за манастираКурилски манастир "Св. Иван Рилски"
Курилският манастир е разположен на брега на р. Искър на километър североизточно от кв. Курило на гр. Нови Искър и на 12 км от София. На мястото на днешния Курилски манастир е имало манастир още през 1-то българско царство, но в началото на османското робство е разрушен. През 1593г. манастира е възстановен и тогава е построена и сегашната църква. В началото на 20в. в Курилския девически манастир е в разцвета си и бил обитаван 45 монахини. В днешно време в Курилския манастир няма монаси, но е действащ.
повече за манастираЛозенски манастир „Св. Спас”
Лозенският манастир е построен през Втората българска държава и е представлявал най-източната обител от възникналия през 13в. около София манастирски комплекс Мала Света гора. През 17в. Лозенският манастир е възобновен, като за това свидетелстват два писмени паметника – преписки към Германския сборник оставени от Граматик Никола (1671г.) и една бележка от месецослов-пролог (1694г.). През 1821г. Лозенският манастир е издигнат отново върху старите си основи, като тогава е изградена и сегашната църква.
повече за манастираМаломаловски манастир "Св. Николай"
Смята се, че Маломаловският манастир е възникнал през 14в. В днешно време манастира е недействащ и от него са запазена единствено църквата и част от жилищните и стопанските постройки. По архитектурните си особености църквата датира от 16- 17в. и в нея са запазени стенописи от същия период.
повече за манастираНеделишки манастир "Св. Атанасий"
През 19в. Неделишкия манастир "Св. Атанасий" е бил най-големия манастир в Драгоманския край, но днес от него е запазена само църквата, а останалите сгради са полуразрушени. В храма са запазени ктиторски надписи, от които разбираме, че манастира е бил изграден (или възобновен) и процъфтяващ в средата и 2-та половина на 19в. Единствената оцеляла сграда в Неделишкия манастир е църквата "Св. Атанасий".
повече за манастираОбрадовски манастир "Св. Мина"
Според легендите Обрадовският манастир е основан през късно-римската епоха. През 11в. на това място е имало голям манастирски комплекс с 40 параклиса, множество манастирски сгради и духовно училище. През 1927г. селяни случайно се натъкват на останки от древния манастир и в периода 1942 — 1945г. Обрадовската обител е възстановена в сегашния си вид. Тогава е издигната днешната манастирска църква, а малко по-късно са построени няколко параклиса.
повече за манастираОдранишки манастир „Св. св. ап. Петър и Павел”
Одранишкият манастир е разположен в Ерулската планина, на 80 км западно от София. Одранишкият манастир е основан 17-18в., но сведения за стария манастир липсват. Сегашната обител е издигната в периода 2000-2001г. и от тогава до сега се обитава периодично от духовни лица.
повече за манастираПещерски манастир "Св. Николай"
Първите сведения за Пещерския манастир се намират в известната Мрачка грамота от 1348г., на българския цар Иван Александър, с която той дарява манастира. Около 1840г. Пещерският манастир е обновен, а по време на Руско-турската война (1877 – 1878) при оттеглянето си, османските войски опожаряват манастира. Понастоящем Пещерската обител е изоставена.
повече за манастираПодгумерски манастир „Св. Димитър"
Подгумерският манастир е основан през 13в. и е бил част от Витошката Мала Света Гора. При турското нашествие в края на 14в. манастира е разрушен, но 1597г. е възобновен. В периода 16 - 18в. Подгумерският манастир е бил едно от книжовните огнища в Софийско и е разполагал с богата библиотека. Най-интересната сграда в комплекса е църквата, която датира от 16в., а стенописите в нея са дело на популярния зограф Пимен Софийски.
повече за манастираРазбоишки манастир "Въведение Богородично"
Разбоишкият манастир "Въведение Богородично" е живописно разположен в дефилето на река Нишава, в непосредствена близост до с. Разбоище. Разбоишки манастир е възникнал през 18-19в., като църквата му е вградена високо в скалите. В началото на 20в. манастирът запустява и чак през 1947г. в него се заселват три монахини. С течение на времето монахините, с помощта на живеещите в околните села хора, успяват да възстановят манастира и да реконструират скалната църква.
повече за манастираРесиловски манастир "Покров на Пресвета Богородица "
Ресиловският манастир е основан през 1932г. През 1995г. манастира е обновен и тогава са построени днешните внушителни жилищни сгради. Църквата понастоящем е в ремонт и посетителите се допускат само до предверието. Храмовият празник се отбелязва на 1-ви октомври. Малко преди входа за Ресиловския манастир, могат да се видят аязмо и параклис "Св. Дух".
повече за манастираРуенски манастир „Св. Иван Рилски”
Руенският манастир се намира в близост до родното село на Иван Рилски - Скрино. Манастирът е построен през 2002г. и монашеското братство там наброява 15 души. В манастирът се издава религиозна литература и се излъчва първото църковно радио у нас "Сион".
повече за манастираСамоковски манастир "Покров Богородичен"
Самоковският девически манастир е основан през 1772г. като девически метох на Хилендарския манастир по инициатива на баба Фота. В периода 1837 - 1839г. била построена манастирската църква, около която постепенно се издигнали жилищните и стопанските постройки. През 1872г. манастира се сдобива с устав и в края на 19в. монахините в него достигат до сто.
повече за манастираСапаревобански манастир „Св. Стефан”
Сапаревобанския манастир е основан през Втората българска държава и по време на турското робство е опожаряван на няколко пъти. През този период монасите в манастира достигали до 30, а обителта е била и център на книжовна дейност, ръководена от Рилския манастир.
повече за манастираСеславски манастир "Св. Николай Мирликийски"
Сеславският манастир е построен в началото на 17в. от жителите на близкото село Сеславци. Манастирската църква е издигната и изписана в началото на 17в. и по това време в манастира е функционирала книжовна и просветна школа. В началото на 19в. Сеславската обител е опустошена от кърджалиите, но през 1832г. е възстановена от игумена Харитон. През 50-те и 60-те години на 20в. на територията на манастира действа уранов рудник и достъпът до него е ограничен.
повече за манастираТрънски манастир "Св. Архангел Михаил"
Трънският манастир "Св. Архангел Михаил" е основан по време на Второто българско царство. През 14в. в манастира е имало около седемдесет монаси, които са избити от кърджалиите, а самата обител е изпепелена. Понастоящем Трънският манастир е действащ, но без монаси. Единствената запазена сграда в манастира е църквата "Св. Архангел Михаил" построена през 1680 г.
повече за манастираЧепински манастир "Свети Три Светители"
Чепинският манастир е разположен до тракийската надгробна могила, в непосредствена близост до Околовръстното шосе на София. Точната дата на основаването на Чепинския манастир, посветен на светите Три светители (Василий Велики, Григорий Богослов и Йоан Златоуст), не е известна, но според местните, той е съществувал още от Средновековието. През османското робство, Чепинския манастир неведнъж е давал подслон на хайдути, което е било причина за неговото често разрушаване от турците. През 1906г., Чепинския манастир започва да се изгражда наново, на мястото на стария манастир и е посветен на светите Три Светители.
повече за манастира