Сопотски метох "Въведение Богородично"
Ортодоксално име:Въведение Богородично
Близки манастири:Сопотски манастир, Калоферски манастир "Въведение Богородично";Калоферски манастир "Рождество Богородично".
Последен коментар: Бях там, и там остана душата ми!
Моля се, на Господ и на Божията Майка, да се върна и остана завинаги!
Виолета, 28.01.2014
Виж коментарите или Изпрати коментар.
Местоположение на манастира:
Сопотският метох "Въведение Богородично" се намира в центъра на град Сопот, на 60 км от Пловдив.
Транспорт:
История на манастира:
Манастирският храм "Въведение Богородично" е построен през 15в. на мястото на стар параклис. Самият Сопотски метох е основан през 1665г., когато около храма били построени жилищни сгради. Построен е в близост до Хилендарския метох, който бил изгорен от кърджалиите през 1794г., но оставил названието "метох", пренесло се върху Девическия манастир (без да е метох на който и да било манастир). В обителта се е помещавало и основно училище.
Монахините от Сопотския метох участвали дейно в националноосвободителните борби на българския народ. Тук с помощта на игуменката Христина се е укривал Васил Левски в периода 1869 – 1872г. През 1877г. турците опожаряват град Сопот, при което пострадал и Метохът, като оцеляват само жилищната сграда с чардаците, църквата и лозата на манастира. Впоследствие манастира е реставриран и продължава да функционира нормално.
В Сопотския метох е съществувал скрипторий за преписване на църковна книжнина и иконописна школа за монахини, действала до 30-те години на 20в. Тук е запазена и най-старата лоза в цяла Югоизточна Европа (а може би и в цяла Европа), която е на 350 години. Светата обител е описана от Иван Вазов в много негови известни произведения, като "Под игото", "Нова земя", "Чичовци", "Хаджи Ахил" и др.
Архитектура и текущо състояние:
Сопотския метох е постоянно действащ и представлява комплекс от църква, жилищни и стопански сгради. Параклисът датира от 15в. и е вкопана в земята еднопространствена, безкуполна постройка без апсида. Единствените стенописи в храма са на двама светци и датират от 17в. Манастирът притежава някои интересни икони, между които храмовата "Въведение Богородично" датирана от 1823г. и иконата на св. Никола от 1860г., дело на копривщенеца Христо поп Енчев.
В Сопотския метох е запазена килията, в която са живели Хаджи Ровоама и послушницата Рада Госпожина, героини от романа "Под игото" на Иван Вазов. През 1846г. в близост до манастира е построена голяма трикорабна, триапсидна енорийската черква "Св. св. Петър и Павел".
Интересна в Метоха представлява и запазената жилищна сграда с чардаците от 18в., която по чудо заедно с църквата оцелява при опожаряването на град Сопот от турците през 1877г. В нея и може да се види килията на девическото килийно училище действало до 1850г. и скривалището под килията на игуменката Христина, в което се е укривал Васил Левски.
Настаняване в манастира:
В Сопотския метох не се предлагат настаняване и храна.
Интересни места за посещения в района:
Освен Сопотския метох, в Сопот може да се посети и родната къща на Иван Вазов, която е превърната в музей и е сред 100-те национални туристически обекта на БТС. На 5 км от метоха в Карлово се намира националният музей на Васил Левски. В близост до светата обителта могат да се видят и останки от средновековната крепост Аневско кале.
Фотогалерия:
Виолета за Сопотски метох, 28.01.2014
Бях там, и там остана душата ми!
Моля се, на Господ и на Божията Майка, да се върна и остана завинаги!
Таня Костова за Сопотски метох, 21.06.2012
Най-спокойното място на света, на което се усеща истински българския дух.
hristo gaidarov за Сопотски метох, 25.02.2011
Страхотно и красиво!!!